Tek Boynuzlu At

Iris Murdoch, Tek Boynuzlu At adlı bu romanında, yine özgürlük, inanç ve ölüm kavramlarını karmaşık ilişkiler ağı çevresinde sorguluyor. Iris Murdoch’ı ilk kez okumak için en uygun seçenek olduğunu söyleyemeyeceğim bu kitabın. Müthiş kurgusu ve insanın ağzını beş karış açık bırakan finaliyle Kara Prens adlı romanı, büyük ihtimalle daha yerinde bir seçim olacaktır yazarı ilk kez deneyecekler için. Yazarın bir diğer favori romanım olan Melekler Zamanı‘nda ise, adından da belki tahmin edileceği gibi, inanç ve özgürlük kavramları sorgulanıyordu yine ve felsefi yanı daha baskın bir romandı. Kesik Bir Baş adlı, herkesin herkesle bir şekilde ilişkisinin olduğu romanında da, yine bu temaların olduğu söylenebilir fakat sevdiğim kitaplar arasında anamayacağım Kesik Bir Baş’ı. Kara Prens’in ardından okuduğumda, bir nebze hayal kırıklığı yaratmıştı.

Tek Boynuzlu At, Marian adlı genç bir kadın, İngiltere kırsalına bir kadına edebiyat dersleri vermeye geliyor. Aslında bir çocuğa ders vereceğini sanıyor ilk başta, fakat gizemli bir malikanenin gizemli karakterleriyle karşılaşınca, elimizde tekinsiz bir roman olduğunu anlıyoruz. Malikanede hapsedilmiş kızıl saçlı kadının “gardiyanları” olan diğer karakterler de, tıpkı o kızıl saçlı kadının kendisi gibi, güvenilmez, itici ve tekinsiz. Kızıl saçlı kadının geçmişi yavaş yavaş açığa çıkarken, bu malikaneye komşu olan insanların da aradaki bağları, Effingham karakteri aracılığıyla anlatılıyor. Marian ve Effingham’ın bakış açısıyla anlatılıyor romanın büyük bir kısmı. Her iki karakterin de, romanın sonunda, tüm bu karmaşık olayların etkisiyle kendi yaşamlarını sorguladıklarını eklememe gerek yok sanırım.

Romanın sonu tartışmaya açık, çünkü insan, sanki daha başka türlü bir son yazılabilirdi diye düşünmeden edemiyor. Iris Murdoch’ın kendisi de, karakterleri cezalandırmak istemiş sanki. Romanı sonuna kadar soluksuz okutan da zaten, Murdoch’ın psikolojik öğeleri adeta bir gerilim ve dedektif romanıymış gibi okutabilen sürükleyici üslubu. İngiltere kırsalını betimlediği bölümlerde de ustalığı görülebiliyor. Bundan sonra başka hangi Murdoch romanı okursun diye sorarsanız, Ağ ve Deniz Deniz adlı romanları şeklinde cevap veririm. Şimdilik Murdoch’a ara verelim, kendisinin yaşamının son yıllarında yakalandığı Alzheimer hastalığının etkisiyle romanlarını bırakın, kendisini bile unuttuğunu öğrenmenin hüznü ile.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s