>Karanlık Oda

>Hakan Bıçakçı’nın Karanlık Oda’sını okumak, David Lynch’in Kayıp Otoban’ında kaybolmak gibi. Bu yüzden, Altyazı Dergisi’nin 100. sayısında, Hakan Bıçakçı’nın Kayıp Otoban üzerine yazdıklarını okuyunca şaşırmıyor insan.

Hakan Bıçakçı’yı okumadan önce insanın şöyle bir silkinip karşısına çıkacak garipliklere, şiddetli bir içsel yolculuğa hazırlanması gerektiğini bilmesi gerekiyor okurun. Esrarengiz bir otobüs yolculuğuyla başlayan romanda, rüyalarla gerçeğin, geçmişle geleceğin iç içe geçmişliğini vurgulamamın gereği yok. Anlatıcının uykusunda kendini dişlemesinin garipliğini de. Benim özellikle sevdiğim bölümler, anlatıcının alışveriş merkezlerinin yavanlığı ile düğünlerin vıcık vıcıklığını betimlediği bölümler aracılığıyla, her şeyin aynılığının tekinsizliğini vurguladığı bölümlerdi. Bu bölümlerin etkisiyle roman yalnızca karanlık bir yolculuk olmaktan çıkarak, mizahi bir havaya da bürünüyor. Fotoğrafçı ana karakterin, alışveriş merkezindeki fotoğrafçı dükkanında geçirdiği sıkıcı saatler, o hiç sevmediği elektronik müziğin tüm dükkanlara hoparlörle verilmeye başlanmasıyla gelen dayatmacılık, modern hayatın aslında hiç de özgürleştirici olmayan özellikleri bir bir önümüze seriliyor.

İçerideki sabit, plastik, standart iklimin üzerini süslerle kaplayarak dışarıdaki dünyaya ayak uydurmaya çalışan bir kapsül burası. Yaşama sevincimi yürüyen merdivenlerin üçkağıtçı mekanizmaları gibi sabit bir hızla emen bir kapsül.” (s.55)

Kesin cevaplar vermeyi sevmiyor belli ki yazar ve okur olarak da, allak bullak olmuş bir şekilde, bir çırpıda okuyup bitiriyoruz romanı.

Advertisements

Leave a comment

Filed under kitap

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s